Στα ορειβατικά παπούτσια πως υπολογίζω το μέγεθος? Φοράω 43 σε αθλητικό γενικά για να μου είναι εφαρμοστό, μπορώ να πάω σε 44 - 44.5 για να βάλω πιο θερμή κάλτσα?

9 Απαντήσεις

  • Το μέγεθος στα ορειβατικά παπούτσια δεν διαφέρει από αυτό των αθλητικών παπουτσιών. Όμως για να είσαι ασφαλής το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μετρήσεις τα εκατοστά της πατούσας του ποδιού σου και να βρεις την αντιστοιχία στο οδηγό μεγεθών. Επιπλέον απο την στιγμή που θες να χρησιμοποιήσεις ισοθερμικές καλτσες καλό θα ήταν να αγοράσεις μισό με ένα νούμερο μεγαλύτερο από αυτό που φοράς στα αθλητικά. Τέλος σε περίπτωση που το αισθάνεσαι μεγάλο πριν την πεζοπορία να θυμάσαι ότι τα πόδια αιματώνονται περισσότερο κατά την διάρκεια της άσκησης με αποτέλεσμα να πρήζονται και το ίσως τελικά μεγαλύτερο μέγεθος να αποτρέψει την δημιουργία τραυματισμών όπως φουσκάλες.

    • Anna_Vrt

      Εγω δεν εχω καταλάβει μετραμε τα εκατοστά κ παίρνουμε ακριβώς το νούμερο που λεει;Δεν πρέπει να ναι λιγο μεγαλύτερο; Γνωρίζει κανεις τη φορμα που έχουν τα merrel?

    • Antigoni_Zacharioudaki2008

      Για πεζοπορίες και δραστηριότητες στο βουνό, καλύτερα +1 νούμερο από τα καθημερινά. Ο οδηγός θα σε βοηθήσει ως εξής. Βρες στα παπουτσια που φοράς εως τώρα, πόσο είναι το μήκος εσωτερικής σόλας (από τον οδηγό). Στη συνέχεια βρες σε οποιο παπούτσι σε ενδιαφέρει, το ίδιο μήκος εσωτερικής σόλας, σε τι νούμερο παπουτσιού αντιστοιχεί.

    • APOKIONE

      Είναι λάθος να αγοράζετε παπούτσια, για οποιαδήποτε δραστηριότητα, αν μη τι άλλο πεζοπορίας, στη τύχη. Πρέπει να πάτε σε εξειδικευμένο κατάστημα και να δουν οι ειδικοί, τι παπούτσι ή μποτάκι, ταιριάζει στο πόδι σας. Υπάρχουν τόσες πολλές μάρκες και μοντέλα στις κατηγορίες αυτές, που σίγουρα θα σας βρουν το κατάλληλο πατούμενο για το πόδι σας. Δεν είναι προσωπική μου άποψη αυτό, είναι της πάσι γνωστό, ότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος αγοράς, για τέτοιος είδος παπούτσια. Προσωπικά, έκανα το λάθος, και αγόρασα μέσω Κορωνοιού, που δεν επέτρεπαν τη κυκλοφορία, και πέταξα 300 ευρώ στα σκουπίδια, μιας και τα παπούτσια δε μπορώ να τα περπατήσω καν, γιατί τα παράγγειλα ένα νούμερο μεγαλύτερα, ακούγοντας τις συμβουλές σαν αυτή εδώ. ΕΝΑΙ 100% λάθος, σας το υπογράφω.

  • Στις πολύωρες πεζοπορίες με υψομετρική διαφορά και μεγάλες κατηφόρες, θα καταλάβεις πόσο λάθος έκανες και δεν πήρες το σωστό νούμερο(και εν γένει το σωστό μποτάκι). Είναι εκείνη η στιγμή που φτάνεις στο καταφύγιο μετά από 4 ώρες και βγάζοντας το διαπιστώνεις ότι 1-2 νύχια μαύρισαν, μας άφησαν χρόνους και θα τα ξαναδείς ζωντανά σε αρκετούς μήνες..... Επειδή λοιπόν το ορειβατικό μποτάκι δεν είναι το παπούτσι που πας βόλτα στο Φλοίσβο, αλλά αυτό που φροντίζει να προστατεύσει τα πόδια σου από τα κιλά σου + του σακιδίου σου, σε ανώμαλο τερέν, για πολλές ώρες, κρατώντας τα σταθερά, στεγνά και ασφαλή, μην τα αγοράσεις από το internet διαβάζοντας σχόλια. Πήγαινε σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα και αγόρασε το καλύτερο που μπορείς να φτάσεις οικονομικά.

  • Σε κάθε αγορά παπουτσιών καλό είναι να κοιτάμε τα εκατοστά πάρα το νούμερο. Δεν έχουν όλες οι εταιρείες το ίδιο καλούπι. Βλέπουμε σε αυτά που φοράμε το εκατοστά που λέει η ετικέτα και διαλέγουμε σε μια άλλη μάρκα το αντίστοιχο νούμερο με τα ίδια εκατοστά. Κάθε εταιρεία έχει πίνακες με εκατοστά. Shoe size charts. Αν θέλουμε να είναι μεγαλύτερο το μποτάκι από το σφιχτό αθλητικό παίρνουμε μισό με ένα νούμερο μεγαλύτερο. Ιδανικά φοράμε τις χειμερινές ορειβατικές κάλτσες και πηγαίνουμε σε ένα κατάστημα με ορειβατικά και δοκιμάζουμε τα παπούτσια που θέλουμε

  • Εγω φοραω 43 στα απλα παπουτσια και 44,5 στα ορειβατικα Meindl.

  • Καλησπέρα, τά αθλητικά είναι πάντα ένα νούμερο μεγαλύτερο. Αν φοράς 43 αθλητικά? Πρέπει να πάρεις λίγο μικρότερο.

    • APOKIONE

      Λάθος, μεγάλο λάθος. Κάθε εταιρία και κάθε μοντέλο, διαφέρουν. Αθλητικά φοράω από 45 μέχρι 47 και 2/3 που είναι σχεδόν 48. Πρέπει ΠΑΝΤΑ, να τα δοκιμάζετε τα παπούτσια σε καταστήματα. Επίσης, η κλασική θεωρεία, του "Θα τα πάρω ένα νούμερο μεγαλύτερα, για χ ψ λόγους", είναι το μεγαλύτερο και το πιο συνηθισμένο λάθος σε αγορά οποιουδήποτε είδους παπουτσιού., Αυτά είναι αντιλήψεις από ανθρώπους που δε γνωρίζουν το αντικείμενο και απλά προτείνουν, ότι τους κατεβάσει το κεφάλι. Συγγνώμη, αλλα σας άκουσα και πέταξα πολλά λεφτά,κάνωντας αυτά τα λάθη οπότε μιλάω εκ πείρας και μετά από πολύ ψάξιμο. Ρωτήστε σοβαρούς ειδικούς, σε καταστήματα που πουλάνε μποτάκια πεζοπορείας και ορειβατικά, θα δείτε ότι θα σας πουν, ακριβώς τα ίδια.
      Το παπούτσι, και πάτους χοντρούς να βάλεις και τις πιο χοντρές διπλές κάλτσες, άμα είναι ένα νούμερο μεγαλύτερο, δε θα περπατάτε σωστά, μπορεί και να πάθετε ζημιά στο πόδι, ή ακόμα και ατύχημα, ειδικά αν μιλάμε για παπούτσια πεζοπορίας βουνού κτλ. Με αυτά, δε παίζουν.

    • pandasopoulou

      Απόλυτα σωστός ο από πάνω! Το μεγαλύτερο νούμερο το μόνο που σού εξασφαλίζει είναι φουσκάλες και κακοποιημένα πόδια, ΜΗΔΕΝ στήριξη αστραγάλου και ενδεχομένως κίνδυνο ζωής.

  • Salewa που αγόρασα..και la sportiva..αν δε τα έπαιρνα 1 νούμερο μεγαλύτερο από το αθλητικό.. δε θα μου έκαναν

    • hlektra999

      Φοράω 38 2/3 στα adidas adizero για να έχουν λίγο περιθώριο όμως σε converse φοράω 37. Στα salewa πήρα 38.5. Το 39 ήταν τεράστιο.

  • αν κάνεις ορειβασία να έχεις στο νου σου ότι στην κατηφόρα μπορεί να χτυπάει μπροστα το πόδι καιν να σου δημιουργήσει προβήματα άρα πιστέυω ένα νούμερο παραπάνω είναι καλόσου το λέω επειδή στο μισό παραπάνω που πήρα σε Salewa στην κατηφόρα τρίβεται το μεγάλο μου δάχτυλο στο πλάι και μου δημιουργεί μεγαλούτσικο πρόβλημα

  • Φοράω 38 στα adidas superstar και 38 2/3 στα adidas adizero για να έχουν λίγο περιθώριο, όμως σε converse φοράω 37. Στα salewa πήρα 38.5. Το 39 ήταν τεράστιο.

    • angelarigga

      Εγώ πήρα 39 σε lytos και φοράω σε όλα τα Adidas 38 2/3

    • Socrates_Alexopoulos

      ακριβώς έτσι κεγώ σε salomon φοράω 42 και 3/4 σε adidas αθλητικό 41,5 αλλά σε nike ορειβατικό φοράψ 43 και 1/3, τελευταία σε columbia 44 και σε tewa 40 kai 2/3

  • Ειναι αναλογα με την εταιρεία, προσοχή δεν ισχύει το ίδιο μέγεθος για όλες τις εταιρείες και στα ορειβατικα,πχ στα salomon είσαι όντως 44 2/3 ,όχι όμως jack wolfskin πχ που θα ήσουν 43.5 ,αν δεις τα εκατοστά θεωρώ θα ήταν καλύτερα!

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες