За какво да внимавате

  • Пиша въпросите си относно продукта.
  • Избягвам въпроси за наличността, цената и хода на моята поръчка.
  • Защитавам личната си информация и не я публикувам.
  • Не използвам неприлични или обидни изрази.

Вижте подробно условията за ползване за Въпросите за продукта

Всички въпроси
xkiridis

Ξέρουμε για ποιο λόγο κιτρινίζει πολύ τα ούρα?

Потребителско име

2 Отговора

its.yakis

Η πλεονάζουσα βιταμίνη, κυρίως Β, που περιέχεται σε όλες τις πολυβιταμίνες έχει αυτό το αποτέλεσμα στα ούρα. (https://rightasrain.uwmedicine.org/well/health/what-color-your-pee-says-about-your-health#:~:text=High%2Ddose%20vitamins%20can%20turn,is%20mixing%20with%20your%20pee.) Δεν είναι κάτι βλαβερό, απλά ένα δείγμα ότι ο οργανισμός αποβάλλει την επιπλέον ποσότητα που δε χρειάζεται.

Потребителско име
sofia_golden

Τα συμπληρώματα βιταμινών Β μπορούν να προκαλέσουν έντονο χρωματισμό των ούρων, πράγμα που δεν είναι καθόλου ανησυχητικό, αφού οφείλεται στο έντονο κίτρινο χρώμα της ριβοφλαβίνης (Β-2), η οποία σε μεγάλο βαθμό απεκκρίνεται στα ούρα.

Потребителско име