La ce să fiți atenți

  • Scriu întrebările mele despre produs.
  • Evit întrebările despre disponibilitate, preț și cursul comenzii mele.
  • Îmi protejez informațiile personale și nu le public.
  • Nu folosesc expresii obscene sau ofensatoare.

Vezi detaliat termenii de utilizare pentru Întrebările despre produs

Toate întrebările
xkiridis

Ξέρουμε για ποιο λόγο κιτρινίζει πολύ τα ούρα?

Nume de utilizator

2 Răspunsuri

its.yakis

Η πλεονάζουσα βιταμίνη, κυρίως Β, που περιέχεται σε όλες τις πολυβιταμίνες έχει αυτό το αποτέλεσμα στα ούρα. (https://rightasrain.uwmedicine.org/well/health/what-color-your-pee-says-about-your-health#:~:text=High%2Ddose%20vitamins%20can%20turn,is%20mixing%20with%20your%20pee.) Δεν είναι κάτι βλαβερό, απλά ένα δείγμα ότι ο οργανισμός αποβάλλει την επιπλέον ποσότητα που δε χρειάζεται.

Nume de utilizator
sofia_golden

Τα συμπληρώματα βιταμινών Β μπορούν να προκαλέσουν έντονο χρωματισμό των ούρων, πράγμα που δεν είναι καθόλου ανησυχητικό, αφού οφείλεται στο έντονο κίτρινο χρώμα της ριβοφλαβίνης (Β-2), η οποία σε μεγάλο βαθμό απεκκρίνεται στα ούρα.

Nume de utilizator